Lajme

Zyra e kryeministrit britanik i kërkon falje Mbretëreshës për festat gjatë izolimit

Zyra e kryeministrit britanik i kërkon falje Mbretëreshës për festat gjatë izolimit

Lajme

Qka Ka Tre

14/01/2022 22:08

Zyra e kryeministrit britanik, Boris Johnson, i ka kërkuar falje Mbretëreshës britanike Elizabeta II, pasi është bërë e ditur se stafi i Qeverisë ka zhvilluar festë në zyrat e kryeministrisë, në periudhën e ceremonisë së funeralit të Princit Filip.

Në atë kohë,
grumbullimet në ambiente të brendshme, kanë qenë të ndaluara.

Johnson është
duke u përballur me krizën më të rëndë gjatë udhëheqësisë së tij, pasi
pothuajse çdo ditë janë duke u publikuar dëshmi të organizimit të festave gjatë
zbatimit të masave kufizuese për luftim të pandemisë.

Në atë periudhë,
qytetarët nuk kanë mundur që t’iu thonë lamtumirën e fundit familjarëve të
vdekur.

Tani Johnson po
përballet me kërkesë për të dhënë dorëheqje.

Kundërshtarët
besojnë se ai nuk ka aftësi për të udhëhequr shtetin dhe ka mashtruar
parlamentin kur ka mohuar se janë shkelur rregulloret për koronavirus.

Fillimisht ka
qenë e përditshmja britanike, Daily Telegraph që ka publikuar pamjet e dy
festave të mbajtura brenda zyrave të kryeministrisë më 16 prill të vitit 2021,
një ditë para ceremonisë së funeralit të Princit Filip.

“Është fatkeqësi
që kjo gjë ka ndodhur në kohën e zisë kombëtare dhe Zyra e kryeministrit i
kërkon falje Pallatit”, u ka thënë gazetarëve zëdhënësi i Johnsonit.

Sipas tij,
Johnson nuk ka qenë pjesë e festës.

Sipas gazetës
Telegraph, stafi ka blerë në dyqan një valixhe me pije alkoolike, dhe ka
derdhur verën nëpër tepih.

Të nesërmen,
Mbretëresha Elizabeta II, ia ka dhënë lamtumirën e fundit Princit Filip,
bashkëshortit të saj për 73 vjet, i cili ka vdekur në moshën 99-vjeçare.