Lajme Rozë

Performanca emocionuese e Ukrainës në Eurovision: Ndihmojeni Mariupolin dhe Azovstalin

Performanca emocionuese e Ukrainës në Eurovision: Ndihmojeni Mariupolin dhe Azovstalin

Rozë

Qka Ka Tre

14/05/2022 23:11

Artistët e 25 shteteve janë duke performuar sonte në natën finale të Kontestit Muzikor 2022 Eurovision, në Torino të Italisë.

Një performancë emocionuese, pa dyshim, ishte ajo e Ukrainës, një shtet i cili aktualisht gjendet në një gjendje të rëndë, për shkak të sulmeve nga Rusia.

Për njohësit e kompeticionit, Ukraina
është pa diskutim favoritja e këtij edicioni të Eurovision. Kompanitë e basteve
vlerësojnë se ajo ka së paku 60% shans për të fituar festivalin.

Ajo sonte këndoi e dymbëdhjeta në radhë
dhe grupi ‘Kalush Orchestra’ nuk dështoi që të përçonte emocion te publiku me
performancën e jashtëzakonshme të këngës ‘Stefania’.

Pas përfundimit të këngës të gjithë të
pranishmit u ngritën në këmbë për të duartrokitur, ndërsa njëri nga pjesëtarët
e grupit të Ukrainës iu drejtua të gjithëve me fjalët: “Ju lutem ndihmojeni
Ukrainën, ju lutem ndihmojeni Mariupolin dhe Azovstalin.”

Ukraina e fitoi Eurovisionin në vitin 2016 me këngën ‘1944’ nga Jamala, këngë e cila, për ironi, kishte të bënte me krimet e tmerrshme të ushtrisë sovjetike ndaj tatarëve të Ukrainës gjatë Luftës së Dytë.