Lajme

Me flamujt e Kosovës e SHBA’së, Kurti i bën jehonë marrëveshjes 236.7 milionëshe me MCC’në

Me flamujt e Kosovës e SHBA’së, Kurti i bën jehonë marrëveshjes 236.7 milionëshe me MCC’në

Lajme

Qka Ka Tre

14/05/2022 23:58

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti ka komentuar marrëveshjen e arritur ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Korporatës amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC) në Uashington.

Kurti, nëpërmjet një shënimi në Twitter, ka thënë marrëveshja është e dizajnuar t’i ndihmojë Kosovës drejt tranzicionit energjetik dhe transformimit socio-ekonomik, shkruan Qka Ka Tre.

“Dje, qeveria jonë dhe Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit finalizuan negociatat mbi propozimin prej 236.7 milionë dollarëve amerikanë, për marrëveshjen Kompakt, e dizjanuar t’i ndihmojë Kosovës drejt tranzicionit energjetik dhe transformimit socio-ekonomik. Vlerat e përbashkëta ndërtojnë marrëdhënien tonë. Vlerat dhe qëllimet e përbashkëta, forcojnë atë”, ka shkruar kryeministri Kurti në Twitter.

Pas negociatave intensive, Qeveria e Kosovës
dhe Korporata Amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC), dje kanë finalizuar në
Uashington marrëveshjen Kompakt, në vlerë 236.7 milionë dollarë amerikanë. Kjo
marrëveshje do ta ndihmojë Kosovën për ta zhvilluar dhe pavarësuar sistemin
energjetik të vendit.

Ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli, e cila kryesoi ekipin e negociatave të Kosovës, theksoi dje se 202 milionë dollarë janë grant nga MCC-ja ndërsa pjesa tjetër, rreth 34 milionë dollarë, bashkëfinancim nga Qeveria e Kosovës. /Qka Ka Tre/